3D Modelleme Nedir? I.

3d modelleme eskişehir - 3D Modelleme Nedir? I.

3D modelleme, fiziksel objelerin sanal olarak 3 boyutlu olarak, özel olarak hazırlanmış programlar aracılığı ile dijital ortama aktarılmasıdır.

3D modelleme bir çok alanda kullanılmaktadır. Sanal gerçeklik, video oyunları, 3D yazıcılar, pazarlama, sinema filmleri, televizyon programları, bilimsel çalışmalar, sağlık sektöründe görüntüleme sistemlerinde ve bilgisayar destekli tasarım ve üretim gibi bir çok alanı kapsamaktadır.

3D modelleme programları, modelleri oluşturmak için farklı yöntem ve araçlar kullanmaktadır. Bunlar:
basit poligonlar
3D şekiller- basit poligon tabanlı piramit, küp, küre, silindir ve koni gibi şekiller
çizgi ve eğriler
NURBS (non-uniform rational b-spline) Hesaplama açısından karmaşık olan, eğriler ve pahlar içeren prüzsüz şekiller

2D geometrik poligonlar yoğun olarak motion graphic efektlerinde ve 3D video oyunlarında kullanılmakta. Gerçek zamanlı 3D render veren video oyunlarında bu tür grafikleri kullanmak çok daha etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Video oyunlarında ve görsel efektlerde, poligon ya da nurbs kullanılarak kabaca çizilen 3D model ya da 2D izometrik açılarla çizilen tasarımlara yer verilir. Eğer modele hareket verilecekse, modelin ek kısımlarına, canlı nesnelerin eklemleri gibi, dikkat edilmelidir. Durağan haldeyken çok güzel görünen bir model, hareket kazandırıldığında o kadar güzel görünmeyebilir.

İlkin, model gerekli şekilde 3D olarak çizilir, sanatçı 2D olarak hazırlanmış kaplamaları (texture) UV haritalama denilen yöntemle modele giydirir. Bu yöntem bir terzinin, mouse ile işlemesi gibidir. Kaplama dokusunun detayı UV haritasının çözünürlüğüne bağlıdır. Dosyayı büyütmek yerine, kendini tekrar eden, fayans, parke gibi dokular kullanarak da kaplama işlemi yapılabilir.

3D Modellemede kaplama çok önemlidir. Ve sadece tek katmandan oluşmaz.
Rengi veren color map, diffuse map
Yansımayı ve parlamayı veren specular map
Yüzeyin yapısını gösteren bump ya da normal map, ayrıca displacement ya da deformation map da geniş alanlarda eğimli ve karmaşık yüzeyleri oluşturmak için kullanılır.

3D modeli hareketlendirmeye ise, kemikleri ve eklem noktalarını rigging yöntemiyle tanımlayarak başlınır. Eklemleri belirlemedeki avantaj, hareket eden modelin dış yüzeyini kaplayan dokunun da harekete uyarak deforme olarak doğal bir görüntü elde etmeyi kolaylaştırmasıdır. Doku ne kadar karmaşıksa, poligonlar hareket ettikçe işlemler daha da karmaşıklaşır. Rig işleminden sonra model animasyon için hazırdır.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on email