En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları - En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

Piyasada oldukça çeşitli 3D yazılımları mevcut, ancak bunların en çok tercih edilenleri ticari amaçlı olarak film, oyun ve görsel efekt sektöründe çalışan firmalarca tercih ediliyor ve yüzlerce hatta binlerce dolara mal oluyor.

Bazı firmalar öğrencilere ve hobi amaçlı kullanıcılara ücretsiz, süre kısıtlı lisanslar sağlıyor. Programı öğrenmek isteyenler bu şekilde, ticari olmayan kullanımlar için tam sürüm özelliklerine ücretsiz erişebiliyor ve kendilerini geliştirebiliyor. Bu tür desteği sağlayan bir çok firma mevcut. Google’da biraz araştırma yapmak yeterli olacaktır.

Bunların yanında, bu tür yazılımlara bütçesi yetmeyecek bağımsız film yapımcıları, hobiciler, freelance tasarımcılar için Blender veya Sketchup gibi tamamen ücretsiz yazılımlar da mevcut.

Aşağıda vereceğimiz yazılımlar ücretsiz olacağı için, iş görmez ya da öğrenmeye değmez olarak algılanmasın. Tüm ücretsiz yazılımlar sadece bu listedekiler değil, bunlar kadar etkili bir çok yazılım mevcut. En yaygın olanları listeledik ve değerlendirdik.

Blender blender logo min - En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

Sık sık 3DS Max, Maya ve Cinema 4D gibi programlarla karşılaştırılabildiği için listenin başına kolaylıkla Blender’ı koyabiliyoruz. Blender bugüne kadar tasarlanmış en büyük açık kaynaklı geliştirme projelerinden biri olarak duruyor.

Blender, modelleme, kaplama, boyama, heykelleme, animasyon ve render araçlarının tamamını bünyesinde barındırır.

Bu yazılım bir çok başarılı kısa film yapımında ve bir kaç profesyonel stüdyo tarafından kullanılmaktadır. Hatta bazı firmalar, açık kaynaklı olduğu için yazılım üzerinde kendi geliştirmelerini uygulayarak daha da kullanışlı hale getirmişler.

Eski versiyonlarında Blender bir hayli karmaşık yapısıyla kullanıcıları kendisinden uzak tutuyordu. Yeni başlayanların gözünü korkutuyordu fakat bir yıl kadar önce yazılım revizyona tabi tutuldu ve yeni bir arayüz ile karşımıza çıktı.

Autodesk ve Houdini’nin tekelindeki piyasada, Hollywood efektlerinde Blender’ı fark etmek çok zor olsa da, Cinema 4D kadar motion graphic ve görselleştirmede Blender kendisine sağlam bir yer bulmuş görünüyor.

Pixologic Sculptris pixologic logo skinny min - En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

Sculptris, Zbrush ve Mudbox a benzerliğiyle bilinen, daha çabuk öğrenebileceğiniz ücretsiz bir dijital heykelleme yazılımıdır. Elinizle kilden heykel yapar gibi, modelleme bilgisine sahip olmasanız da kolayca öğrenebileceğiniz bir program. Dinamik tessellation metoduyla rahatlıkla güzel detaylar yakalayabilirsiniz. Yazılım bağımsız geliştirici Tomas Petterson tarafından geliştirildi, daha sonra Pixologic firması satın aldı ve geliştirerek ücretsiz bir şekilde Zbursh’ın muadili olarak piyasaya sundu.

SketchUp skethcup 3d logo min - En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

SketchUp ilkin Google tarafından geliştirilmiş, şuanda hakları Trimble firmasına ait olan sezgisel ve ücretsiz erişilebilir bir yazılımdır. SketchUp, Maya ve Max gibi geleneksel yüzey modelleme yazılımlarına nazaran daha çok CAD tabanlı modelleme yazılımlarına benzer özelliklere sahiptir.

Blender gibi SketchUp da kullanımının kolay ve hızlı olmasının avantajı ile piyasada oldukça geniş bir yer buldu. Özellikle mimari görselleştirme uzmanları tarafından tercih ediliyor.

Bir çok plugin ve render motoru desteğiyle hem çizim rahatlığı, hem de görüntü kalitesi açısından birçok avantaj sağlıyor. Yazılım organik modelleme kısmında zayıf kalıyor, ancak önceliğiniz mimari modelleme ise SketchUp başlangıç için çok iyi bir tercih olacaktır.

Wings 3D Wings3d min - En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

 Wings, Maya ve Max gibi yüzey modelleme metodu ile çalışan açık kaynak kodlu bir modelleme yazılımıdır. Bu programı kullanmanızın size sağlayacağı avantaj, geleneksel poligon modelleme tekniğini öğreneceğiniz için, daha sonra ihtiyaç halinde profesyonel yazılımlara geçmek zorunda kaldığınızda hiçbir zorluk çekmeyecek olmanız.

Tinkercad logo tinkercad min - En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

Tinkercad Autodesk tarafından ücretsiz olarak  piyasaya sürülmüş, giriş seviyesi 3D tasarım ve 3D baskı yazılımıdır. Autodesk aslında, Tinkercad çatısı altında, modelleme, dijital heykelleme, iPad tabanlı “yaratık tasarımcısı” ve 3D baskı araçlarını içeren beş farklı uygulama geliştiriyor.

Autodesk’inTinkercad’i geliştirmesindeki amaç, SketchUp ve Sculptris’e bir karşılık niteliğinde olup, yeni başlayan meraklıların ileri düzey eğitim almadan amiral gemisi yazılımları (CAD, Maya, Max,Mudbox) geçiş yapabilmelerini sağlamak.

Daz Studio daz studio logo drk min - En İyi Ücretsiz 3D Modelleme Yazılımları

Daz Studio, zengin karakter, yaratık, binalar, sahne donanımları paketleriyle gelen, resim veya hareketli kısa filmler yapabileceğiniz bir yazılımdır. Yazılımın öncelikli kitlesi, tüm dokuları ve nesneleri elle oluşturmakla vakit kaybetmek istemeyip dijital görseller ortaya çıkarmak isteyenlerdir.

Yazılımın animasyon ve render araçları okadar kuvvetli ki doğru bir elde etkileyici görseller elde edilebilir. Yazılımın ücretsiz olmasını yanı sıra, Daz markette ücretli olarak modeller, kaplamalar ve araçlar satılmakta, bunlarla programın içeriğini genişletebilirsiniz, eğer para ödemek istemiyorsanız kendiniz model paketleri oluşturabilirsiniz.

Yine de sıfır sermaye ile 3D görüntü ya da film oluşturmak istiyorsanız Daz Studio’yu mutlaka deneyin. Nasıl olsa ücretsiz.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on whatsapp
Share on email